Blizna to tkanka łączna włóknista, która wykształca się w efekcie gojenia, zastępując pierwotną, uszkodzoną tkankę. Jej wielkość i widoczność zależy od wielkości rany, jej głębokości, powodu powstania, przebiegu procesu gojenia oraz indywidualnych predyspozycji ciała do rekonstrukcji w przypadku zranienia.
Klasyfikacja blizn może być przeprowadzona ze względu na różne czynniki – czas powstania, pochodzenie oraz wygląd. Blizny ze względu na wygląd dzielimy więc na blizny przerostowe, atroficzne oraz keloidy. Za blizny atroficzne uznaje się także rozstępy. W ich przypadku jednak charakterystyczne ślady powstają w wyniku konieczności uzupełnienia tkanki przerwanej w efekcie rozciągania się skóry (z powodu dużych wahań wagi, szybkiego wzrostu, ciąży czy kulturystyki).Dzięki zastosowaniu specjalistycznych zabiegów, można wpłynąć na procesy tworzenia się blizny i spowodować, by blizna szybciej się zagoiła, a jej ostateczny wygląd, był zbliżony do skóry zdrowej..
Wszystkie poniższe paramenty należy traktować orientacyjnie, ponieważ wiele zależy od predyspozycji indywidualnych skóry.
Zabieg nie wymaga znieczulenia i jest bezbolesny.